Kterak si u mne Prázdné místo vydobylo své místo

11. října 2014 v 14:46 |  Literatura


Není to tak dávno, kdy mi má drahá matička oznámila, že si zase jednou za ten čas můžu objednat nějaké ty knížky. Když navíc vyřkla, že pro jednou můžeme vybrat i nějakou tu dražší, okamžitě jsem pomyslela na Prázdné místo. Po chvíli čtení jsem však začala litovat, že jsem mamku "donutila", aby vyhodila peníze za tak zbytečnou knihu. Rowlingové jsem věřila, vážně. Neříkejte si, že Potterhlík je boží a ostatní knihy od JKR musí být stejně takové, to vás varuji. Na začátku mi to tak totiž vůbec nepřipadalo, a užuž jsem si plánovala konečně nějakou tu pravou kritickou recenzi - ale ou, co se nestalo? Něco se pokazilo a kniha začala být stejně tak neodolatelná, v jak jsem doufala prvotně.


Pagford, malebné městečko, žijící v klidu a míru se svým naleštěným náměstím, obchůdky a nevábnými Poli, se po smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera, věrného manžela, otce čtyř dětí, zastupitele v místní radě a trenéra veslařského družstva, ocitá v pochmurné náladě a šoku. Pro obyvatele malinkého Pagfordu znamená ztráta této osoby hodně, jelikož zde se "zná každý s každým" a místo, které měl Barry v těch mnoha srdcích zastoupené, zůstává prázdné. Truchlivou náladu všichni drží do pohřbu, poté se ale plně vrhají do plánování strategie k následujícím volbám, neboť Barryho místo přece musí někdo zastoupit.

Pokud by se o někom v knize dalo říci, že je hlavní postavou, je to právě Barry Fairbrother, který umírá na třetí stránce knihy. Kolem něj se točí celý děj, lépe řečeno okolo postav, které k němu měli blízko; rozrůstají se jejich příběhy a odhalují se nevábné události a pravdy, které až do teď zůstávaly skryty - ale kvůli získání místa v zastupitelstvu by přeci kdokoliv udělal cokoliv. Prostřednictvím několika teenagerů se navíc Rowlingová snaží poukázat na problémy dnešní doby, ať už je to sebepoškozování, kyberšikana, drogy a znásilnění. * Naopak dospělé postavy se v častých chvílích ocitají na místě směšných loutek a s poklesem své osobnosti se ještě urputněji brání přiznat se k životním chybám, kvůli kterým jsou, jací jsou a kvůli kterým se ocitli právě tam, kde teď jsou.

* Upřímně, na začátku mi to poukazování však připadalo spíše jako nový start Rowlingové, kdy se světu snažila dokázat, že dokáže psát i o něčem jiném, než jen o studentovi školy čar a kouzel a proto vzala vše špatné a nacpala to dohromady, přehlížeje, jaká slátanina by z toho mohla vzniknout.

"Máte kravský dům," řekla mu.
"Kravský dům? Co to znamená?"
"Je vepředu užší než vzadu. To přináší štěstí. Ale stojí nad křižovatkou do T. To znamená neštěstí."
"Takže to máme vyrovnané," řekl Barry.
- strana 47

Ze začátku (pokud se do onoho začátku dá zařadit více jak sto stran knihy) jsem měla velký problém zorientovat se v tom množství postav, které stále jen přibývaly, navíc mě přímo iritovala jejich podobnost. Shirley je tchýně Samanty. S 's' poznáme ještě Simona, Stuarta a Shukvinder. Gavin má přítelkyni a její dcera je jmenuje Gaia. Tessa a Terri. Kay a Krystal. Mary a Maureen. Plavala jsem v neustálém zmatku, ještě si pořádně zapamatovat, kdo koho nesnáší, koho má naopak rád, kdo se s kým zná a nezná, kdo koho ignoruje. Všechny ty postavy a jejich vztahy s jinými postavami jsem si pro zapamatování nakonec byla nucena vypsat. V půlce knihy jsem se orientovala i bez papíru, ale až v půlce knihy. Je to spíše jen má zaujatá poznámka, a možná to bude jen mou pamětí, kdo ví - ale raději vás na to předem upozorním.

Co se však týče postav jako takových, jako bychom snad potkávali staré známé. I svým popisem je hodně připomínají; drahý strýček Vernon, neustále v pozoru (aneb Milesův otec); teta Petunie, s potřebou vše vědět jako první a hned to roztroubit po okolí (aneb Shirley). Na rozdíl od Harryho Pottera je však kniha již pokročilou a pravou četbou pro dospělé; někde jsem četla názor, že "v knize chybí to kouzlo, které učarovávalo dětský svět", ale nezapomínejte na to, že tohle prostě NENÍ Harry Potter, není to kniha pro děti. Tohle je dospělácké čtivo, lide.

Nu ano, již od začátku jsem byla smířená s tím, že tato kniha není Harry Potter, přesto mě na každé stránce Rowlingová překvapovala. Pokud někdy uspořádám re-reading, ta sprostá slova si rozhodně spočítám. Navíc si později začnete uvědomovat, jak moc je Pagford prohnilý, že ho Rowlingová tak popsala záměrně, a že to vůbec není malebné městečko, jak je zprvu popisované. Uvědomíte si, že nikdo v té knize není šťastný - samozřejmě, skutečný svět je také pěkně prohnilý, ale až tak urputně se to snažit poukázat? Ale!, paní Rowlingová.


Že to teď spíše vypadá, že se mi kniha nelíbila? To musím napravit. Protože ta kniha mne vážně dostala. Lhala bych, kdybych psala, že se čte jedním dechem (a postupem času, kdy čtu stále více a více recenzí, zjišťuji, že větičku "Četl/a jsem to jedním dechem!!!" používá snad každý recenzent u každé knihy). Ne, já ji nehltala. Byla to krásná kniha, která nás nutí zamýšlet se, a věřím, že na tu chvíli budeme s postavami i soucítit, u některých pasáží vykřikovat: "Jako dfak?", nutit srdce, aby u jiných pasáží tolik nebušilo. Kniha toho nabízí tolik, ach. Do čtení však musíte jít s tím, že první třetina se vám bude číst těžko, velice těžko, ale jak překonáte tu dlouhou část, kterou budete moci číst až dva týdny, přijde onen "zkrat" a zbytek knihy máte přečtený za tři dny.

Co Rowlingové musím přiznat, je zlepšení. Harryho Pottera jsem sice četla naposledy minulý rok, přece snad ale poznám, že s každou knihou se její styl psaní vyvíjí k lepšímu (třeba Volání Kukačky, no to je již grandiózní kniha). Teď se jen můžeme těšit na druhý díl její detektivky, v originálním znění The Silkworm (v doslovném překladu "bourec morušový" - jak pak si s tím asi poradí překladatelé?) a její pokroky budu jistě nadále sledovat. Jen teď doufám, že Prázdné místo ála seriál, který se již točí (nebo se to teprve připravuje?), bude stejně nádherný jako samotná kniha. Protože ta kniha je vážně úchvatná. (Slibuji, já se ve vyjadřování polepším a jednou napíši, proč že je tahle kniha tak krásná!)

Myslím si, že čtenáři se v tomto případě rozdělí na dvě poloviny; v první budou ti, kteří si knihu zamilovali, rovněž jako já, či ti, kterým se nelíbila, protože pro ni neměli dostatečné pochopení. Uvidíme, třeba někomu bude připadat i průměrná. Každopádně zvažte její přečtení. (Nepíši tohle k recenzím nějak často?!) A dám vám ještě jednu radu: nikdy, a to opakuji nikdy, si nekupujte knihy od vašeho milovaného autora, aniž byste pořádně věděli, o čem ta kniha je. V tomto případě to nedopadlo nijak katastrofálně, jelikož se mi nakonec Prázdné místo vrylo pod kůži, ale co kdyby tomu bylo jinak?

z anglického originálu The Casual Vacancy přeložila Hana Zahradníková,
vydalo Plus v roce 2013, 544 stran, pevná vazba
 


Komentáře

1 Lůc z Knižního světa Lůc z Knižního světa | Web | 11. října 2014 v 19:55 | Reagovat

Na tuhle knihu jsem nejednou koukala v obchoďáku. A musím přiznat že jsem vůbec nevěděla že je od Rowlingové :O Příběh nevypadá špatně ale já bych jí asi nekoupila ze 3 důvodů: mám radši scifi knihy, obálka mě nezaujala(když já jsem jeden z těch lidí co ty obálky moc řeší no :D ) a je na mě moc tlustá :D Ale jinak máš moc pěknou recenzi, umíš hezky používat slova :-)

2 Betty Betty | E-mail | Web | 12. října 2014 v 8:08 | Reagovat

Teda, najprv som bola z tejto recenzie trochu zmätaná :D. Je t zlá kniha, dobrá kniha... Jasné, že nakoniec si ma uistila, že si sa do nej zabuchla, no mala som pocit, že som čítala len o tých negatívach. Každopádne celkom teraz zvažujem, pretože by som si ju rada prečítala a sama zistila, do ktorej skupiny ľudí by som sa zaradila ja. Od Rowlingovej som čítala len Harryho (asi 10000000000krát). Nečítala som ani Volanie kukučky, no hneď ako sa objavila prvýkrát v panta rhei som to zvažovala, no nakoniec som na ňu zabudla.

3 Marillee Marillee | E-mail | Web | 12. října 2014 v 12:25 | Reagovat

Tím "četla se jedním dechem" míníš mě? :D Já totiž vím, že to používám často a dost mě to štve, ale copak za to můžu, že se ty knihy čtou samy? :-D (Nejsem nazlobená, neboj!) A už jsem kolikrát viděla v pražským metru reklamy, i když vyšla už 2012, někdy je dají znovu do oběhu... A až s tvojí recenzí jsem se seznámila s příběhem a celkem se mi sbíhá slina! :) Až mě jednou přestanou bavit nereálně puberťácké příběhy, tak tohle bude jedna z prvních knih, po kterých sáhnu!

4 Teeve Teeve | E-mail | Web | 12. října 2014 v 14:16 | Reagovat

[1]: Neboj, já se také řídím obálkami, zastávám názor, že obálky jsou vlastně tím jediným bodem, který se řeší, když si vybíráš knihu - protože i když něco může být vážně extrémisticky zajímavé, k čemu, když se kvůli obálce knihy ani nedotkneš? No, a děkuji za pochvalu :-).

[2]: Nu, ano... Držím se zásady, že i kdyby měla být recenze sebe víc špatná, ať si alespoň NIKDY neprotiřečím a můj názor na knihu je jasně srozumitelný - ale ono huups? :-D Pro příště se vážně pokusím zlepšit. Každopádně si Rowlingovou přečti, myslím zbytek jejích knih, i kdyby se ti nelíbily, alespoň budeš vědět, co si o nich myslíš :-).

[3]: CÓ? Ne, ne ne, nene a to srdečně ne! Zatraceně, vážně tím nemíním tebe, a myslím to upřímně :-D. Vůbec mě nenapadlo, že by sis to tak mohla vyložit, přísahám. A navíc, jak píšeš, i kdybys' tu větičku používala často, ty ji alespoň myslíš srdečně, prostě se to čte samo :-D. Myslela jsem spíše blogery, kteří tuhle větu vážně zneužívají, píší ji naprosto všude a třeba to ani není pravdou... Ale hlavně, aby měli co napsat. Nó, asi tak, ale vážně jsem nemyslela tebe :-).
Jsem ale ráda, že tě má pošahaná recenze navnadila, třeba se ti kniha vážně zalíbí :-). Ale když si jí nejdříve půjčíš v knihovně, touhle jistotou nic nezkazíš :-D.

5 Orida Orida | Web | 12. října 2014 v 18:10 | Reagovat

Na túto knihu som už dlhšie poškuľovala, ale nevedela som, či sa nechať zlákať, alebo nie. Inu, vďaka za príjemný prehľad, snáď sa teraz už ľahšie rozhodnem :)

6 deny-paradise deny-paradise | Web | 12. října 2014 v 18:25 | Reagovat

Koukám, žže máš asi hodně ráda Rowlinkogovou :) Já jsem od ní nečetla ani jednu knížku (docela se teď stydím o.o) akorát jsem viděla Harryho Pottera... každopádně jsem si ze začátku myslela, že se ti to nelíbilo :D až když jsem dočetla ten první odstavec, tak jsem si i docela oddechla. Knížka vypadá docela chaoticky, já bych se v tom už vůbec nevyznala... I docela děj vypadá tak složitě, teda soudím podle toho, co jsem pochopila z toho, co jsi napsala (možná, že je to jednoduché jen já jsem prostě debil-,-)
Ale je dobře, že u samotné spisovatelky vidíš z lepšení :)
Každopádně bych ráda napsala, že si knížku určitě někdy přečtu :D heh, bohužel, toto není typ knížek, které já vyhledávám :) Myslím, že by mě to asi nebavilo :) Ale člověk nikdy neví!

7 Neriah Neriah | E-mail | Web | 13. října 2014 v 11:31 | Reagovat

Prázdné místo si chci přečíst, ale trochu se toho obávám, právě asi proto, že i když nechci, pořád budu mít nejspíš tendence srovnávat s HP, což je samozřejmě nesmysl. U jiných autorů takový problém nemívám, tady se toho ale trochu bojím. Hromada postav je pro mě taky vždycky chaotická, ale myslím, že v tomhle už mě vycvičil Stephen King, v jeho knihách jich je kolikrát taky milion a časem se už nějak vždycky zorientuju.
Tak jsem zvědavá, kdy se do čtení téhle knihy pustím...
PS: komplikovanec obecný mě rozesmál, to asi budu používat :D

8 Teeve Teeve | E-mail | Web | 13. října 2014 v 11:56 | Reagovat

[5]: Tak jsem ráda, že alespoň někomu to přijde, byť jen trochu srozumitelné :-D, každopádně ji věru doporučuji, za přečtení stojí!

[6]: No, můj vztah k Rowlingové, to je prostě... to je klasika. Díky Potterovi jsem začala v takové té větší míře číst, takže si nějaký ty kladný pocity zaslouží :-). Jen je prostě můj problém, že třeba jak jsem četla Tajemství berberského amuletu od Jane Johnsonový, hned jsem se do knihy zabouchla a potřebovala od ní knihu další, taky že jsem si ji koupila, ani ale pořádně nevěděla, o čem je - a helemese, Desátej dar se mi už nelíbil. Ehm ehm, každopádně, teď jako debil asi zním já.
Nu, sama ale uvidíš, jestli se ti bude líbit. Jak se říká, sto lidí má sto chutí a i když ji někdo považuje za skvělou, někdo cítí pravý opak, do toho se nevleze, musíš zjistit sama :-). Ale nejdřív šup šup, přečíst Harryho Pottera, to jsou boží bichle a každej by je na seznamu knih přečtenejch měl mít! :-D

[7]: Tohle byl právě že můj první případ, kdy jsem četla knihu s tolika postavami, takže já do toho šla jako na premiéru, kdybych byla vycvičená jako ty, možná by to bylo lepší :-), každopádně jestli máš trénink za sebou, tobě nic zlého jistě nehrozí! :-D
PS: jů, jsem ráda, že jsem někoho pobavila, ať se ti hezky výraz používá, však přeji ti, aby raději nenastávaly ty chvíle, kdy je výraz nutný :-D.

9 Luci Luci | E-mail | Web | 13. října 2014 v 17:24 | Reagovat

Kamarádka o knize básní už od okamžiku, kdy si ji v první vlně koupila :D a taky si musela udělat seznam postav a jejich vzájemné vztahy :) svojí recenzí jsi mě doopravdy navnadila :3 konečně pořádně vím, o čem kniha je :D

10 Vendy Vendy | Web | 14. října 2014 v 17:09 | Reagovat

Na tuto knihu mám zálusk, jen ji napřed zkusím sehnat v knihovně, přece jen jde o dost velkou investici. Dokonce knihy od oblíbených autorů mohou zklamat (jako třeba Stephen King), takže proč by ne Rowlingová?
Asi je to tím, že píše o něčem jiném a jinak, je to román pro dospělé a nejsou tam žádná kouzla, žádní ochránci a jestli je někdo padouch, tak je naprosto lidský a nepomůže proti němu žádná kouzelná hůlka.
Věřím, že je kniha zajímavá a dobře čtivá, a také věřím, že je nelehce čtivá. (To mi připomnělo Hlavu XXII., kterou jsem se nemohla prokousat tak do poloviny, a pak jsem chytla nějakou tu vlnu a zbytek jsem přečetla za tři dny...)
Co se týká nových neznámých románů, je opravdu lepší si je nejprve půjčit (pokud to jde, samozřejmě) a pak, když je kniha dobrá, si ji koupit.

11 cincina cincina | Web | 16. října 2014 v 18:19 | Reagovat

Já kolem této knihy procházím pokaždé, když jsem v nákupáku:D A pořád zvažuju, zda si ji koupit. Nevím totiž, jestli by mě to bavilo no:)

12 jen-nejaka jen-nejaka | Web | 18. října 2014 v 10:28 | Reagovat

Koupila jsem, přečetla jsem, zamilovala jsem (se). Bombózní kniha!

13 Teeve Teeve | E-mail | Web | 18. října 2014 v 14:50 | Reagovat

[9]: No jo, já dřív taky vlastně nevěděla o čem je :-D. (Počkat, to už jsem psala...) Jsem ale ráda, že jsem tě trochu nalákala :-); tak snad se zalíbí!

[10]: Ano, pravda, když kniha vážně něco stojí, je lepší si ji nejdříve vypůjčit, ať už v knihovně či od kamaráda. Jelikož, přeciš, co kdyby kniha nezaujala? To by sis pak za zakoupení nejradši jednu flákla.

[11]: Je to zřejmě hodně o vkusu :-). Neb i kdybys ráda Pottera, ne všechny knihy od JKR musíš notně baštit :-).

[12]: Heh, to teda je.

14 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 19. října 2014 v 16:44 | Reagovat

Tato kniha na mně pomrkává v každém knihkupectví do kterého stoupím a dokonce i jedna z mých učitelek ji již četla a doporučovala ji nám. Na rozdíl od tebe jsem však Harryho Pottera nečetla, takže moc netuším jak Rowlingová píše (pokusy ale byly). Knížku má naštěstí kamarádka, takže si ji půjčím od ní :3

15 Tev Tev | E-mail | Web | 26. října 2014 v 8:28 | Reagovat

[14]: Tak ti budu přát, ať se kniha zalíbí, neb zažít ten pocit, aby se ti něco od Rowlingové nelíbilo? No to nechci zažít... A Pottera si rozhodně také přečti, nebo se o to alespoň znovu pokus; Potter, to je prostě knižní klasika, která se zalíbí v každém věku :-).

16 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 26. října 2014 v 9:53 | Reagovat

Já jsem jí ani nedočetla...možná jsem jí opravdu nepochopila, a nebo mi prostě přijde, že je Jo neviňátko, ale ona vlastně není. Třeba se ke knížce za pár let vrátím teď je mi 15. Mě prostě jenom vadilo tolik těch sprostých slov a na můj vkus tam bylo trošku moc postav a problémů, ale dočetla jsem to do půlky...no prostě ne, že bych tu knihu úplně nenáviděla...plánuji se k ní vrátit, ale až víc dospěji

17 Tev Tev | E-mail | Web | 26. října 2014 v 11:46 | Reagovat

[16]: Jak píšu :-). Navíc to ani nemusí být tím, že bys nebyla dosti vyspělá, nebo ji nepochopila; je to věc vkusu a i kdyby kniha byla dobrá, zrovna tobě se třeba líbit nemusí, neb to není tvůj žánr. Nu, ale uvidíš :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama