Proč jsem začala se sledováním stříbrných lemování

18. října 2014 v 14:25 |  Literatura


Abych se přiznala, u této knihy jsem si ani pořádně nepřečetla anotaci a nevěděla, o čem že příběh je; ve filmovém zpracování ale hraje Jennifer Lawrence, takže to jistě bude pecka, říkala jsem si. (Herecké obsazení nemusí mít s kvalitou filmu jako takového, a už vůbec se spojitosti s kvalitou knihy, nic společného, já vím, ale... chápejte mě.) Navíc se kniha stala světovým bestsellerem, dvojitá pecka! (Přestože je pravda, že Euromedia cpe tyhle nálepky snad na každou knihu, kterou vydá.) I tak jsem měla obavy, že začnu litovat zakoupení; to se ale nestalo. Navíc si myslím, že jsem pro teď našla knihu, o které budu moci hrdě prohlašovat, že je má nejoblíbenější.


Pat Peoples dostává šanci - jeho matka ho pro jednou opět navštíví v psychiatrické léčebně, ale pro tentokrát mu i nabízí, že ho z léčebny odvede domů. Než se dá pořádně do kupy, bude s nimi moci bydlet. Určitě se také bude moct setkat se svojí ženou Nikki, s kterou se tak dlouho neviděl a momentálně žijí odděleně. Přece jen, říká si Pat. V naději na znovushledání s Nikki, ženou, kterou tak horoucně miluje, Pat radostně nabídku přijímá a vrací se do domu k rodičům, jelikož jeho dům a všechen jeho ostatní majetek byl přidělen Nikki; ale co na tom záleží, brzy to přeci bude už jejich společný majetek.

Po příjezdu ho ale spousta věcí překvapí a jiné nedávají smysl - jeho oblíbený fotbalový stadion již neexistuje a místo něj stojí parkoviště pro jiný fotbalový stadion; jeho kamarádi již mají partnery a děti, přestože před tím, než musel do léčebny, byli ještě svobodní; a zdá se, že shledat se s Nikki nebude tak jednoduché, jelikož mu nikdo nechce říct, co se s ní stalo, a všichni se snaží vyhýbat Patově stále opakující se otázce, totiž jak dlouhou dobu to vlastně v léčebně strávil.

Ale vážně, co na tom všem záleží: hlavní je nenechat se odradit, stále si udržovat pevnou vůli a pracovat na sobě, snažit se být k lidem hodný a člověk poté bude odměněn - vždyť tak to je ve všech dobrých filmech i knihách. Nezáleží na tom, že vás otec považuje stále za duševně labilního a odmítá s vámi mluvit, ani na tom, že vás začne pronásledovat bláznivá kamarádka Tiffany. Pat věří na stříbrná lemování a již brzy se se svojí milovanou ženou Nikki shledá. Musí to tak být. Nebo snad ne?

"Člověk si musí často vybrat: buď bude laskavý, nebo bude říkat, co si doopravdy myslí."
- strana *momentálně nenalezená*

První kniha Matthewa Quicka (již se však překládá i kniha druhá), která se stala světovým bestsellerem a spisovatele tak dostala do popředí knižní scény. Kniha, která byla následně zfilmována a právě prostřednictvím filmu si jí všimla česká knižní scéna. Kniha, které mne uhranula tak, jak snad ještě žádná kniha jiná. Neskonale, již na začátku, jsem si oblíbila Pata, neboť jeho pozitivní myšlení září z každé stránky a už jen proto jsem se s ním snad ve všem sžila. Jak můžete vědět, miluji život a myslím si, že optimismus je první krok ke správnému, šťastnému a naplněnému žití - stejnou myšlenku sdílí Pat, a rovněž jako já je přesvědčen, že pesimismus, který lidé nazývají jen krutou pravdou, ale stále pravdou, zbytečně stěžuje životy. Pat Peoples si mě jednoduše získal.

Abych byla upřímná, po dočtení knihy jsem dostala chuť začít sportovat. Stejně jako Pat, chtěla jsem začít běhat a vážně vytrvat. Ta kniha je velice motivující a přitom zábavná, a skrývá v sobě kouzlo příběhu duševně labilního člověka, co se snaží získat zpátky svou největší, vlastně jedinou lásku. Pat je neuvěřitelně silný a my sami mu budeme přát šťastný konec, ve který on tak věří; možná by se dalo říci, že Pat nás donutí, abychom věřili ve šťastný konec. Tahle kniha vás vážně nabudí. (Čehož jsem sama tím nejvřelejším důkazem, tedy osobní rekord v leh-sedech.)

Co se týče postav, poznáváme zajímavé, vlastně divné spektrum, které není nijak rozsáhlé a máme tudíž možnost poznat každého hrdinu podrobně. Setkáváme se s dalším duševně labilním obyvatelem Jersey, Patovou kamarádkou Tiffany, která se stále nedokáže smířit se smrtí manžela a Pat se nikde nemůže dozvědět, jak vlastně zemřel. Celý příběh ozvláštňuje Patův psychiatr, Ind, ze kterého se však vyklube stejný fotbalový maniak, jakým je snad každý chlap na světě, a nakonec i skvělý přítel. Leč (počítaje i Pata) má Patova rodina pouhé čtyři členy, o zpestření se dělí i oni. Citlivá matka, která se pro své děti snaží udělat první poslední; morousový otec, kterého těší snad jen fotbal; samozřejmě i Patův bratr Jake, který žije se svojí přítelkyní a bratra nade vše miluje.

"Já pro tebe mám jen čistou lásku."
- strana 31

Abych přesně vyjádřila, o čem příběh je: celý děj se točí kolem sportování, tancování, terapií a amerického fotbalu. Říká mi něco z témat? Inu... ne. A přesto jsem se do knihy zabouchla? Ano. Nedá se říci, proč, vím jen, že tu knihu a veškeré její části miluji - navíc, namísto toho, aby byl příběh znuděn tím, že je tam psychicky labilní hlavní hrdina, jsou tam hned dva, kteří spolu začnou chodit na večeře na ovesné vločky s hrozinkami a nechávají dvaceti dolarová dýška. Že by byl styl psaní natolik uchvacující, aby vás od knihy neodtrhl? (Přejděme ten fakt, že zastávám teorii - a co je vlastně úžasný styl psaní?) Ne, to ne; je to jednoduše krásný příběh podán krásným způsobem, vlastně z hnusného světa, díky Patovu myšlení však přetvořeného na krásný a už jen za to si Matthew zaslouží velkou pochvalu; protože stejně jako já se snaží ve všem špatném vidět i něco dobrého.

Za co by ale naopak měl spíše dostat pár facek, je spoilerování. Hrozně jsem se těšila, až si přečtu Velkého Gatsbyho; stejně, jako jistě mnoho z vás, jsem se o této staré knize dozvěděla prostřednictvím nedávné filmové premiéry. Ale teď už zřejmě čtení nemá ani moc smysl, jelikož jsem se z Terapie láskou dozvěděla, jak příběh dopadne. Jelikož se Pat snaží pro brzké znovushledání s Nikki udělat cokoliv, začne číst americkou beletrii - Nikki totiž vyučuje literaturu -, pro kterou dříve nenacházel pochopení. Je mi jasné, že pro shrnutí Patových pocitů z knih musel autor napsat, jak příběh skončí, ale někam na přední stránku by mi bodlo upozornění, že v této knize najdeme spoilery k několika knihám. (Ano, Velký Gatsby totiž nebyl knihou jedinou - mimo jiné je tam kupříkladu i napsaný závěr ku knize Kdo chytá v žitě a Sbohem, Armádo.

Každopádně, to bylo jen jedno mínus a vlastně ani nepatříc do děje samotného. Abych jen nekecala o tom, jak je ta kniha úžasná, přemýšlela jsem nad jedním negativem, které mi v knize vadilo nejvíce. Po chvíli jsem přišla na to, že přemýšlení o něm by nemělo smysl, jelikož já se do té knihy vážně nekontrolovatelně zabouchla. Možná by ale někomu mohlo vadit, že hlavní hrdina posiluje deset hodin denně; když běhá, obléká se do pytle na odpadky, a aby ještě více zhubl, přes noc si leze do spacáku a na plno si pouští topení. Hih. Jenže musíte počítat s tím, že když byl nucen strávit poslední dobu v psychiatrické léčebně, asi na tom s psychikou nebude nejlépe. Kolem sportování se vážně točí značná část z příběhu, proto si dobře rozmyslete, jestli si knihu vážně chcete přečíst, lépe: jestli by vás bavila.


Knihu jsem si vážně zamilovala. Myslím si však, že pokud máte na život pesimistický náhled, kniha vám bude připadat nechutná a budete se šklebit jen nad oním příslovím, které nás v knize tak často doprovází - totiž že každý temný mrak má stříbrné lemování. Někomu by možná mohl vadit i lehce předvídatelný konec, a fakt, že se v knize vlastně neobjevila žádná neočekávaná zápletka. Je to ale prostě kniha, která mne uhranula už jen svojí krásou a optimistickým náhledem na život. A jak se budu opakovat, pokud vidíte život jen odporně hnusný a nad jakoukoli pozitivně laděnou poznámkou se naježíte, tahle kniha se vám rozhodně nezalíbí. Snad ale ještě existuje hodně optimistů.

z anglického originálu The Silver Linings Playbook přeložil David Petrů,
vydal Knižní Klub v roce 2013, 272 stran, pevná vazba
 


Komentáře

1 Veronica.Mathers Veronica.Mathers | Web | 18. října 2014 v 15:02 | Reagovat

Film jsem viděla a byl top. BTW, miluju ty citáty v knihách =)

2 Rachel V Rachel V | Web | 18. října 2014 v 17:43 | Reagovat

Film jsem neviděla a knížku nečetla, ale velice mě zaujal tvůj článek a přemýšlím, že brzy zajdu do městské knihovny :)

3 Vonnie Vonnie | Web | 18. října 2014 v 19:18 | Reagovat

No, nezní to špatně. Rozhodně přemýšlím nad tím, že bych si to přečetla, nicméně se bojím, že by mě to nemuselo chytnout... jsem fakt na vážkách. Možná si první pustím film a uvidím, jak se mi bude líbit ten. A když zaujme, kouknu se i na knížku. :)

4 Lůc z Knižního světa Lůc z Knižního světa | Web | 18. října 2014 v 20:26 | Reagovat

Znám film ale až doteď jsem vůbec netušila že je i kniha(vlastně jsem ani nevěděla že je kniha Velký Gatsby :O, opět znám jen film) :O Samozřejmě bych si jí ráda přečetla, třeba to bude jiné než film, ale nevím no, podle mě, mě to bavit asi nebude protože je to stejný příběh který mě ve filmovém podání nějak zvlášť neoslovil. Ale tak zkusit to můžu, třeba budu opravdu potom překvapená a bude se mi to líbit :-D Máš pěkné recenze :-) Dokážeš mě vždycky na nějakou hezkou knížku tak navnadit, že si jí pak chci jít hned koupit :D

5 Dragell Dragell | Web | 18. října 2014 v 20:29 | Reagovat

Tak tahle kniha zní opravdu zajímavě, kdyby mi na stole neleželo tolik nových nepřečtených knih, tak bych nejspíše zakoupila i tuhle. Ale nesmím utrácet, nesmí, nesmím! :)

6 without-problem without-problem | Web | 19. října 2014 v 5:10 | Reagovat

No to je pecka. Asi minuly tyden to bylo, co jsem zahlidla jednu nasi ucitelku s touhle knizkou, videla jsem na to upoutavku uz driv toano, ale teprve nedavno jsem si te filmove podoby vsimla i na Netflixu. Bohuzel jsem u toho usla, takze nevim jak to presne dopadlo. :/

Me to prislo jako fajn pribeh..takovy...nezvykli...dva lide, kteri se snazi najit kusy svoji znicene, nemocne duse...a jestli jim k tomu pomaha cvicit nekolik hodin denne, proc ne?

7 Gwendolyn Gwendolyn | Web | 19. října 2014 v 9:45 | Reagovat

Sice jsem fakt silný pesimista, ale to mě stejně neodrazuje od čtení této knihy. Už jen to, jak o ní vyprávíš, mě nadchlo. Akorát tedy nejdřív musím číst Velkého Gatsbyho a Kdo chytá v žitě, protože NESNÁŠÍM spoilery. Což samozřejmě knize nevyčítám, ale stejně jako ty si myslím, že by v každém díle se spoilery uvnitř mělo být někde velké upozornění napsané tučným písmem a pětkrát podtržené.
Takže, přidávám tuhle knihu na můj (už docela dlouhý) wishlist papírových poživatin a děkuji za recenzi. :)

8 S. S. | Web | 19. října 2014 v 13:25 | Reagovat

Takže... nevím kde začít. Tvůj komentář mi udělal ohromnou radost. Psát jsem přestala, protože mi přijde, že to nikdo nečte (kromě tebe :D)
Pokud si přeješ abych pokračovala, budu. Tvůj komentář mě tak nabudil, že si ráda budu dál stěžovat na všechno kolem sebe :D
Rozhodla jsem se, že k tomu dneska sednu a napíšu článek :)
Ještě jednou děkuju. Tvůj blog se mi taky líbí a budu ho dál navštěvovat.

Třetí obrázek v menu je ze seriálu American Horror Story ♥

9 Teeve Teeve | E-mail | Web | 19. října 2014 v 16:14 | Reagovat

[1]: Citátky nic nepřekoná :-3.

[2]: Tak to mne těší, že jsem tě navnadila! Pokud si myslíš, že by tě kniha mohla zaujmout, jistě si ji přečti :-).

[3]: Někdy si člověk říká, né, já chtěl jako první přečíst knížku, až poté film. Ale někdy je film lepší, když se třeba zrovna nedostaneš ke knize přes knihovnu, sehnat si ji na netu je obecně těžké a koupit si ji? To je velká investice. Každopádně, hlavně, když tě alespoň jedna z možností osloví :-).

[4]: Vážně děkuji! :-D Jsem srdečně ráda, že jsem někoho schopna dokopat k přečtení nějakých knih; počkejte na Kostičas! :-D
Je ale škoda, že tě neoslovil děj; ale jak jsem zmiňovala, není to pro každého, do toho se nevleze :-). Třeba je ale kniha lepší - přeci jen, nesuď knihu dle filmu!

[5]: Já to mám stejně: přečtu si nějakou recenzi, a užuž si plánuju, že si knihu pořídím; a ejhle, já jich tolik, co jsem ještě nepřečetla a už básním o další? Knihofilové jsou komplikovaní :-D.

[6]: Tak až se ti naskytne příležitost, film dokoukni, nebo si alespoň přečti knížku; jestli tě film ihned neodradil, kniha by se ti mohla líbit :-).

[7]: Ano, ano, ano! V knize je vážně tak nějak nutné, aby Pat knihy dočetl a prozrazením děje tak nějak dal průchod svým emocím, ale upozornění, vám jako nic neříká? To mě fakt naštvalo, ale teď, nu, co již nadělám :-).

[8]: Á, tak to asi nebyl trailer, nejspíše nějaký fanmade :-D. Ale děsně se mi líbí (ten obrázek), navíc jsem si hned říkala, jé, to je ta ta ta z Bling Ring! :-D Takže děkuji, asi ten seriál začnu hltat ve větším měřítku :-3.
Každopádně (tohle slovo začínám využívat až nebezpečně často...) jsem srdečně ráda, že se vracíš! Žrát budu i tebe, to se neboj ;-).

10 DRAK DRAK | Web | 19. října 2014 v 19:00 | Reagovat

:-)

11 Betty Betty | E-mail | Web | 19. října 2014 v 21:09 | Reagovat

Túto knihu som videla v kníhkupectve už pred časom. Ani som si nevšimla, že je to Jeniffer Lawrence, to by som aj pozrela! Každopádne aj príbeh knihy sa mi veľmi páči, a ešte keď píšeš že ťa nabudí pozitívnou energiou (tej nikdy nie je dosť) a aj chuťou začať cvičiť, ak budem mať možnosť, rada si ju prečítam a túto knižku si zapíšem :).

12 Sabča Sabča | E-mail | Web | 20. října 2014 v 8:51 | Reagovat

Tuto knihu jsem měla již několikrát v ruce v knihkupectví a vždy jsem ji smutně vrátila. ALe příběh zní velmi zajímavě ale musím se krotit. Jinak se mi velmi líbí tvá recenze :_)

13 Teeve Teeve | E-mail | Web | 22. října 2014 v 16:18 | Reagovat

[11]: Je to přímo nabuzující pecka! Jako když si pustíš Gonna Fly Now :-D. Takže ti ji vskutku mohu jen doporučit :-).

[12]: Jsem ráda, že se ti líbí, děkuji :-).

14 Marillee Marillee | E-mail | Web | 23. října 2014 v 21:30 | Reagovat

Já bych si to asi nepřečetla... Film jsem viděla, byl sice fajn, ale nebýt tvojí recenze, ani bych si na jeho existenci nevzpomněla! :-D

15 Teeve Teeve | E-mail | Web | 24. října 2014 v 15:38 | Reagovat

[14]: Nu, to je škoda - ale víš jak se říká: nesuď knihu dle filmu! :-D

16 Hay. Hay. | Web | 25. října 2014 v 19:50 | Reagovat

Patrím medzi fanúšikov filmu aj knihy, najskôr som síce videla film (čo je pravdepodobne aj dobre), keďže som blogovala o Jennifer, a neskôr ma to tak chytilo, že som si kúpila aj knihu. Kniha je kniha, film je dosť prerobený, ale podstata ostala, a musím povedať, že je to dobré tak, ako to je. V knihe (súhlasím s tebou) človeka to športovanie chytí, ja som v čase čítania knihy dokonca pravidelne cvičila, tak som mala takú motiváciu :D Film je o niečo iný, a je fantastický, trošku 'svojský', a zdá sa mi, že nevydáva toľko optimizmu ako kniha, a nemusí sa páčiť každému, ale aj tak. Prišlo mi, že Pat bol fakt trochu cvok, a páčilo sa mi, že kniha nebola písaná z pohľadu nejakého nudného hrdinu, a Pat sa asi aj stal mojou obľúbenou knižnou postavou - nedalo sa ho nezbožňovať, ako si chcel všetko vybudovať späť. Teraz mám chuť si film po dlhom čase pozrieť, spomenula som si na tú scénku so svadobným videom :D Každopádne, som rada, že sa kniha tak nejak šíri, zatiaľ nepoznám veľa ľudí, ktorých by nejako chytila :)

17 Hay. Hay. | Web | 25. října 2014 v 19:52 | Reagovat

Ozaj, a ten prvý citát o tom výberu človeka medzi pravdou a vľúdnosťou je ešte len úvodný citát, ktorý nie je zo samotného diela, ale naráža na dej, na povahu hlavnej postavy :)

18 Tev Tev | E-mail | Web | 26. října 2014 v 8:58 | Reagovat

[16]: [17]: Ani nevíš, jak moc jsem ráda, že ku knize hýříš stejnou láskou, jako já, leč když jsem četla tvé řádky, byla jsem dosti překvapená zjištěním, že kniha nemá mnoho oblíbenců; a tak jsem proštrachala internet a ono vážně. Lidi nedokážou ocenit kouzlo optimismu!
S tím citátem vím, že ho nevymyslel sám Matthew, ale napsala jsem ho proto, neb byl v knize zmíněn a hrozně se mi zalíbil - takže pro mě do knihy patří :-D.

19 Invisible H Invisible H | Web | 15. listopadu 2014 v 10:50 | Reagovat

Viděla jsem film, ale vůbec mě nezaujal. Musím říct, že jsem se na něj těšila přes půl roku a ikdyž jsem věděla, že tam mají hrát zrovna ti 2 herci, které moc nemám ráda (asi jsem, co se týče Jennifer, jediná), ale stejně jsem doufala, že mě film překvapí. Nestalo se.
Podle toho, co píšeš o knize, je film úplně jiný. Kdybych měla dostatek času a financí, došla bych si knihu koupit, protože mě ten námět opravdu zajímá. Optimisum a vlastně lidé, kteří smýšlejí jinak, nebo nejsou psychicky v pořádku, to mě vždy nějak táhlo a přišlo zajímavé. Ani nevím proč :D

20 Tev Tev | E-mail | Web | 20. listopadu 2014 v 18:44 | Reagovat

[19]: Cože, ty nemáš ráda Jenn? Tak to budeš pěkně divné individuum :D.
Ale né, ech, samozřejmě, jak jsem zde již jednou zmínila, zkus nesoudit knihu dle filmu, jak říká se, někdy to stojí za to :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama