To nejzákladnější aneb úvod do světa magie

15. října 2014 v 11:40 |  Přehršel
Leč jsem v článku ze dne 4. října zmínila, o jakou magii tu půjde, úvod je možná i zbytečný, nedá mi to však a trochu vás do toho zasvětit musím. V magii mi hodně pomáhá má milovaná kniha Deník čarodějky, blog Lady Roveny a samozřejmě internet jako takový. Leč jsem onu knihu dostala k Vánocům 2012, do světa magie jsem se začala ponořovat až teď. Možná je to lepší, teď jsem již vyzrálejší, rozumnější a chápavější :-).


Abych se stala čarodějkou, nepotřebovala jsem projít žádnou iniciací či rituálem, nemusela jsem se učit od někoho povolaného; magie je založená na víře, to především, a po čase si čarodějka získá své vlastní zkušenosti spolu se znalostmi. K tomu, abych se spojila s magií, mi stačila má intuice, jelikož ta je největším magickým pomocníkem na oné cestě magickým světem.

Čarodějnictví nevyžaduje žádný skvělý dar schopností, nějak obzvláště velký talent či nadpřirozené schopnosti: je jen třeba mít pevnou vůli, chuť a energii, stejně jako se energie skrývá ve všech živých i neživých objektech ve vesmíru. A jak znovu zmíním, nejdůležitější je víra. Protože když uvěříte ve své schopnosti a své schopnosti se naučíte ovládat, stanete se řádnou čarodějkou.


Já lidem plácám, aby nepoužívali u fotek tolik efektů, ale né, sama jich tam matlám :-D. Na svoji obranu ale musím říci, že tuhle vinětu jsem jen zkusila a omylem to celé uložila, samozřejmě jsem si nezaškrtla políčko, kde bych stvrdila, že chci ponechat i originální zpracování, a abych to fotila znovu? Ne, na to jsem moc líná.

Ale pozor! Ne že si tuhle magii nějakým způsobem spojíte s Harry Potterem. Je pravdou, že i čarodějky mají své hůlky a jiné magické pomůcky, ale rozhodně to nefunguje stejným způsobem, jako když se pronese zaklínadlo a váš kámoš začne zvracet slimáky. Čarodějné pomůcky jen zesilují účinnost kouzla a čarodějkám napomáhají, kouzla však rozhodně neprovádějí za ně. Kouzla jsou také používaná jen tehdy, zda-li nemají záměrně ublížit nějaké osobě. Čarodějky mají svou zásadu: nikdy nemanipulovat se svobodnou vůlí. Před provedením kouzla bychom se také měli sami sebe zeptat, zdali chceme, aby se daná věc stala i bez kouzel, zdali existuje snazší způsob, jak docílit úspěchu, a jaké jsou všechny možné dobré i špatné výsledky kouzla.

Magie jako taková má navíc svá čtyři pravidla: na nikoho kouzlo nepoužívat beze svolení; nikdy nekouzlit tak, abychom někomu ublížili, ať druhé osobě nebo sami sobě; nikdy neprovádět kouzla ve spěchu či hněvu. K těmto pravidlům se jako takové další zásady staví Zlaté pravidlo ("Čiň ostatním to, co si přeješ, aby oni činili tobě.") a Wiccanské rede ("Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš!"). Hodně jsem se toho vážně naučila ze znovu zmiňované knihy Deník čarodějky, který, pokud se chcete o magii začít více zajímat, vám jistě pomůže. Je to jen taková základní příručka, přesto se v ní však najde vše, co k základům potřebujeme.

  • "Když budete následovat svoje srdce, vlastní intuici a zdravý rozum, vaše cesta magií bude probíhat hladce a dostane se vám bohaté odměny. Vždy mějte na paměti, že musíte svoje kouzlení brát s humorem - bohové to tak určitě také dělají." (úryvek z Deníku čarodějky, strana 8)

Magie může být třech typů: první je magie bílá, obvyklá magie, která nikomu neškodí, je prováděna v dobré vůli a s dobrými úmysly, zamýšlena s dosažením pozitivního cíle. Černá magie je přímým opakem, má někomu záměrně ublížit a způsobovat strast. Takový střed toho všeho je magie šedá, kde se prolínají ony dvě zmiňované magie: krásným příkladem je třeba kouzlo lásky. Vy to kouzlo myslíte dobře, chcete, aby vás někdo miloval, zároveň však manipulujete s cizí vůlí bez povolení, a tím tedy porušujete pravidla magie.

Magie se navíc dělí do čtyř druhů: první je lidová magie, která zahrnuje takové ty staré lidské pověry, kterým se ve své době samozřejmě věřilo, některé čarodějky k nim úctu sklání i dnes (například, že česnek vás ochrání před démony, při vymítání ďáblů vám bude nápomocen pelyněk apod.). Druhou magií je magie přírodní, při které čarodějky používají nejrůznější bylinky a kameny a jejich kouzla jsou vlastně celkově vázaná s přírodou, při rituálech se ve velké míře využívá i síla hvězd, planet a měsíců. Třetí je magie obřadní, která se 'specializuje' na přímé rituály a všechny čarodějky, které uznávají magii obřadní, svá kouzla provádějí výhradně za doprovodu přesně znějících formulací. Posledním druhem magie je magie souhlasná, která se při kouzlení zaměřuje na použití předmětů stejného významu, jako věc, které toužíte dosáhnout - třeba láska, použijete znak srdce; chcete zbohatnout, na kouzlení použijete nějaké bankovky.

Mezi základní pomůcky čarodějky patří znovu zmiňovaná hůlka, kotlík, koště (ne, žádnej Potter), svíčky, athame, pohár, bolline, oltář (i když, označovat ho jako pomůcku...), dále ku příkladu k věštění se mohou používat další pomůcky, jako je křišťálová koule, tarot nebo runy. O pomůcky by se mělo náležitě pečovat a po každém použití je očistit.

O magii se dá psát nespočet věcí, ale všechny je nacpat do jednoho článku snad ani nelze. (Navíc bych poté ani neměla o čem psát, heh :-D.) Jako takový úvod toto ale myslím, že stačí. Chce to pevnou vůli a víru. Čarodějnictví není špatné. Neubližuje lidem (pokud samozřejmě není zamýšleno ublížit). Můžete si vybrat, zdali chcete být čarodějkou, wiccanem, či pohanem. Můžete si vybrat, k jakým objektům se budete modlit - bohové (řečtí, římští, keltští, čínští,...), jeden konkrétní Bůh, planeta či měsíc. Čarodějka má nespočet možností a s tou vírou dokáže divy. Však uvidíte, já vám to dokážu :-).
 


Komentáře

1 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 15. října 2014 v 15:33 | Reagovat

tývade..hodně jsem o magii hledala, ale ty jsi to tady popsala o mnohem líp, než kdekoliv na internetu:) jednou jsem uvažovala o magii, hodně jsem si přála umět "čarovat" , ale nějak z toho sešlo. Nevěřím sobě, a tím by mi magie nešla. Hodně moc dobře, jsi to uvedla:) článek se mi líbí. má hlavu i patu a myslím si, že každý, kdo by se o magii chtěl zajímat (nebo zajímá) ta tvůj blog by měl znát! :)

2 Luci Luci | E-mail | Web | 15. října 2014 v 17:44 | Reagovat

dala jsi mi dokonalý přehled o magii :)) jako malá jsem snila o tom, že budu umět "čarovat" jako Harry Potter :DD jsem zvědavá na tvé další články :)) ps: mě se ta fotka líbí :)

3 Foxie Foxie | E-mail | Web | 15. října 2014 v 18:08 | Reagovat

Jsem čarodějka! už od mala... jenom na to občas zapomínám...
Krásně napsaný článek :))

4 Lůc z Knižního světa Lůc z Knižního světa | Web | 15. října 2014 v 18:39 | Reagovat

Já se o magii zajímám už asi 3 roky, a píšu si takovou svou vlastní knihu, do které píšu zajímavé informace a rituály, tipy, rady atd... :-) Jedovou chýši Lady Roveny taky znám, a taky mám svůj oblíbený blog o magii: http://darkprincess.blog.cz/ -Je tu hodně zajímavých rubrik a článků :D Já sama už jsem pár rituálů od tud zkoušela, samozřejmě jen těch jednoduchých a žádnou černou magii :D Každopádně tvůj článek se mi moc líbí, je výstižný a přesný. PS: krásné nové pozadí :)

5 deny-paradise deny-paradise | Web | 15. října 2014 v 19:49 | Reagovat

Nejdřív jsem si řikala jestli si znás neděláš blázny... neděláš... Popravdě tě docela obdivuji, že to mu fakt věříš (to není myšleno jako že si blázen :D)...Zní to velmi zajímavě. Jako fakt, docela by se mi líbilo kdybych měla nějakou zvláštní moc :D heh, to jsem celá já a moje fantasy knížky, tkerých se nemůžu nabažit :)
KAždopdáně se těším, co napíšeš dalšího :D docela mě to tvoje povídaní chytlo ;)

6 silluety silluety | Web | 15. října 2014 v 20:28 | Reagovat

Ouu :O no lusuní článek :O neslyšela jsem ještě aby někdo na tohle věřil :) jsi originální a tohle se mi vážně líbí :)
ale taky mě to přitahuje tahle "víra" :D nevím jak to nazvat :D - prostě někdy v budoucnosti to vyzkoušet a tááák :DD je v tom hodně.. tajemna a ták :D
zajímavé :))
máš luxusní blog :)

7 Teeve Teeve | E-mail | Web | 15. října 2014 v 20:53 | Reagovat

[1]: Moc ti děkuji, jsem ráda, že i z pohledu nezaujatého je článek logický :-). Každopádně je škoda, že v tomto směru nevěříš v samu sebe; upřímně ale i mně trvalo dobu, než jsem se u rituálů přestala chechtat jak zhulená a magii začala brát vážně. Možná je to jen otázka času :-), uvidíš. Nebo ti o magii mé budoucí články zvětší obzor a ty se tomu "kouzlu" poddáš :-).

[2]: Hih, tak díkec, viněta slaví úspěch! :-D Každopádně doufám, že tě do budoucna s články nezklamu :-).

[3]: A potom, když necháš zmizet učitelku matematiky je příliš pozdě... Děkuji ti! :-D

[4]: Rovněž si vše sepisuji :-), člověk poté ty své poznámky má alespoň přehledně před sebou. Děkuji ti také za tip na nový čaroblog, jistě si ho pročmuchám.
Nu, vážně ale děkuji, že se článek líbí.
PS: pozadí lepší, než předchozí?

[5]: Ale bacha... jen si přečti tu poslední větu... já blázen jsem! Snad na mě ale nepošleš experty z Bohnic :-D.
Ale vážně, třeba se ti postupem času magie zalíbí stejně jako mně :-). (Ani já nebrala ty "čarodějky a čaroděje" dříve moc vážně ;-).)

[6]: No óóó, abych se nezačala červenat **. Moc ti děkuji za chválu, srdečně! Třeba tě v budoucnu dokopu k tomu, abys taky začala magičit :-D.

8 Lůc z Knižního světa Lůc z Knižního světa | Web | 16. října 2014 v 17:48 | Reagovat

Asi ano, pozadí se mi líbí víc než to předchozí. Ale to předchozí bylo taky hezké :-)

9 Orida Orida | Web | 16. října 2014 v 23:32 | Reagovat

Pekné, pekné.... aspoň mám konečne nejaké ucelené informácie :)

10 Teeve Teeve | E-mail | Web | 18. října 2014 v 14:51 | Reagovat

[8]: Jů, tak jsem ráda, že v kontrastu s tím předchozím se ti líbí více :-D.

[9]: I za takovýto komentář bych byla ráda :-). Pokud bys však nenapsala to, cos napsala, v nejnovějším článku na Srdci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama