Uvědomujete si, jak moc je život fér?

13. září 2015 v 12:29 | Relle |  Rádoby glosy


Že život není fér jsem v posledních deseti dnech a značné části zlomku dneška pronášela ustavičně, nepřetržitě, rozhazovala jsem všude kolem sebe - a ještě dál - citový jed, proklínala lidi, jež si to dle mého soudu zasloužili a klesla jsem tak hluboko, až jsem se dostala k rouhání. Chtěla jsem trestat pár lidí za to, že se přičinili na objektu součásti mého malého utrpení a neměla jsem slitování. Jsem planoucí horká hlava a konkrétním osobám jsem měla k vypuštění do vesmíru připravený pěkný řádek nepěkných slov. Uvědomění mi však našeptalo zásadní a přesto velice jednoduchou (tak jednoduchou, až se divím, že jsem se k ní dostala až nyní) myšlenku; totiž tu, že některá slova mohou být odpuštěna - ale nikdy nezapomenuta.


"Proč je život tak moc nefér?" se pro můj svět stala konvenční otázkou na pořadu dne, bez níž si bytí lze představit asi tak snadno jako bez rytmu spánku a stravy, docházející k vám v pravidelných a co se kvantitavnosti týče téměř neměnném množství. A rozhodně nejde pouze o období spadající do těch několika předešlých dnů. Okolního jsoucna se na životní spravedlnost ptal každý. Jistě ne téměř každý, ale vážně každý. Všechny životní chyby, ať už jste uvědomělí a víte, že jsou vaše vlastní, či nadělané ostatními, vůbec chybami nejsou. Veškeré chyby, ve vesmíru se vyskytující, jsou pouze našimi lekcemi. Celý život je lekce.

Nemůžete si stěžovat na chyby. Chyby jsou to pouze vaše a do života se vám vloudí pouze tehdy, nejste-li schopen se poučit z předešlé. Chyba se co kontextu týče bude opakovat donekonečna, dokud nezjistíte, co děláte špatně. A jde samozřejmě i o to, aby člověk začal činit dobře - ale především o to, aby ve skrytu podstatu chyby pochopil, pochopil, proč je zapotřebí činit jiná rozhodnutí a pochopil hlavně to, proč je to tak správné.


Ze všech zjišťovacích otázek jako kdo, co, jak a další je proč tou nejrelevantnější a odpovědi na ni, byť jsou často shledávány nemožnými k zodpovězení samotnému, jsou svým jádrem ty nejkrásnější. Když vám život na proč odpoví proto, nerozezlete se na něj jako já, že vám brání získat odpověď. On nebrání, odpověď vám předal. V každé odpovědi, byť se může zdát jen jako laická a netrpělivá, se skrývá ta odpověď, jíž slyšet potřebujeme. Odpovědi jsou všude kolem nás. Odpovědi jsou v nás samotných. A jde pouze o to otevřít se jim, abychom se k nim dostali.

Proč jsme na Zemi? Proč nám bylo umožněno existovat? Proč tu vůbec existovat máme? Jak jsem již zmínila, život sám je obrovská lekce. Skutečná lekce je pro všechny stejná, jenom jedna, a je to život. Lekce v něm se skrývající jsou malé, ač i tak podstatné, které nám napomáhají stát se svým lepším já. Život je obrovská lekce, která se bude opakovat tak dlouho, dokud pořádně nezvládneme i tu. Život je lekce, která nás připravuje na nezbytné přijití po něm.


Proč máme svá těla? Ergo proč jsou taková, jaká jsou? Proč je každý jiný, proč je někdo krásnější? Své tělo začnete milovat až tehdy, když si uvědomíte, že nikým jiným nikdy nebudete. Nemá cenu zabývat se tím, jaké by to bylo vypadat jako ten či onen, mít to a tamto - protože ve skutečnosti to nikdy mít nebudete. Jako prostředek bytí člověk dostal možnost přebývat v jednom tělu. Tělo nám bylo nabídnuto, abychom v něm přebývali a přec si ho nevážíme takového, jaké je, chceme neustále něco měnit, čímž se sami sobě jen znepřátelujeme. Když člověk dojde k uvědomění a přesvědčí o dokonalosti sebe sama sám sebe, dokonalým se stane.

Život je fér ke každému. Uvrhl nás v jednu obrovskou lekci, v níž se nachází nepřeberné množství možností a je jen na nás, jak s tou lekcí naložíme. Jak se k ní postavíme a jak ji budeme vnímat. Je to pouze naše lekce a každý dostal možnost naložit s ní po svém. A vy tu možnost také máte.


Běžte ven a vdechněte tu krásu života, pohleďte na nebe a vnímejte tu nádheru, kterou máme přímo u sebe. Neprokrastinujte, buďte produktivní, smějte se zplna hrdla, najděte ve světe všechno, co milujete a začněte na tom pracovat - nebo pracovat na tom, abyste se k tomu dostali. BUĎTE PŘÍTOMNOSTÍ, nikdy se nenechte zarmoutit minulostí. A hlavně nezapomínejte, že kdykoliv budete na vážkách a nebudete si jisti, jestli na něco máte - budete mít pravdu, ať už si budete myslet cokoliv.

Bavte se s lidmi a přestaňte myslet na to, že nejste ani za mák komunikativní. Když si uvědomíte, že jste, zboříte v sobě hradbu pochybností a budete se moct bavit s kýmkoliv o čemkoliv. Přestaňte myslet na minulost - chyby se stávají a stačí, abyste se z nich jednou poučili. Stačí jednou a pak všechno nechat plout. Nechte se unášet tím neskonale krásným pocitem, když jste naživu, dostalo se vám svobody, jste krásná duše, můžete dýchat. Bylo vám umožněno žít svůj vlastní život právě teď. Tak ho koukejte nepromarnit a neztrácejte pořád čas svými co by, kdyby.

A prosím vás, přestaňte se sebelítostí. Těch deset dní samozřejmě nebylo prvních, kdy jsem se v ní utápěla, ale čeho člověk docílí tím, že se jí nechá pomalu ničit? Nezmění se tím vaše špatná rozhodnutí, bude to všechno naopak mnohem a mnohem horší. Musíte přijmout to, co jste udělali a dávat pozor, abyste již nikdy nic podobného a zkázu vám přinášejícího neudělali. Jste svým vlastním pánem, za vše zodpovídáte sami a lítost vám NIKDY a v NIČEM NEPOMŮŽE. Užívejte své jsoucno a neužírejte se.

Článek je přiřazen k tématu týdne "Život není fér".
 


Anketa


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. září 2015 v 13:09 | Reagovat

Velice zajímavá úvaha. Život je přesně takový, jaký si ho vytvoříme. A kdyby nebyl nefér, byla by to nuda, no ne? Všechno bychom měli zadarmo a snadno bychom zlenivěli.

Že je život nefér, o tom se předvědčuji snad každý den (přichází mi do hlavy tolik splínů, které přecházejí v deprese a deprese přecházejí v básně/úvahy/malby/kresby/fotky).

2 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 13. září 2015 v 14:29 | Reagovat

Všechno záleží na všem. A slovo férový je ryze subjektivní...

3 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 13. září 2015 v 15:24 | Reagovat

Život je fér, to je lidé nevědí, co to "být fér" doopravdy znamená. "Být fér" a "Být všichni stejní" jsou úplně rozdílné věci.

4 Relle Relle | E-mail | Web | 15. září 2015 v 15:37 | Reagovat

[1]: To, že bychom měli všechno, by vůbec neznamenalo, že by k nám byl život fér, takže když nemáme všechno, neznamená to že je život nefér.

[2]: A mně se zas zdá, že v poslední době se významově odlišným pro každého začíná stávat i samotné slovo subjektivní.

[3]: Tak aspoň s tebou souhlasím :).

5 PandaGirl PandaGirl | E-mail | Web | 27. září 2015 v 15:46 | Reagovat

Řekla bych, že je to velice inspirující článek. Tvé psaní je dost vzletná a strašně se mi líbí.
Docela jsem se nad tím i zamýšlela.Řekla bych, ale, že občas jsem postaveni před něco s čím bojovat nemůže. Nedostaneme šanci, jako například můj bratránek, který zemřel na nádor na mozku v desíti letech. Nedostal šanci ani na boj. Tohle bylo nefér. Proto nemůžu říct, že život je fér. Pro koho to byla zkouška nebo trest? Prostě nevím...
Ale nad Tvým pohledem na věc se zamyslím :)

6 Relle Relle | E-mail | Web | 23. října 2015 v 17:34 | Reagovat

[5]: Inu, sice nejsem hinduista, ale život beru tak jako oni, ostatně jak jsem již psala. Život je jen a pouze lekce, která nás připravuje na to, co přijde po něm. A opakuje se tak dlouho, dokud se ze všeho nepoučíme a naše váhy špatných a dobrých skutků konečně nezačnou rapidně převažovat k těm dobrým.
Když zemře nebohé dítě, je pravda, že se to zdá nefér. Ale jen zdá. Jelikož pro něj to bylo vysvobození. V životě, a i těch předchozích, se mu již podařilo rozdat do světa tolik radosti, že jednoduše splnil svou lekci. A mohl jít proto dál.
Snad si nebudeš myslet, že se mi to jen lehce říká :). Pro rodinu je ztráta blízkých vážně hrozná, to je pravda. Já vím. Je to hrozné a nezdá se to ani trochu fér. Ale vůbec nejde o to, že by nedostal šanci na boj v životě. On dostal šanci na něco mnohem lepšího po životě :).
Je ale těžké začít o tom tak přemýšlet, když jde o někoho milovaného.
Mockrát ti každopádně děkuji za tvůj názor a celý komentář! (A promiň, že jsem se k odpovědi dostala až teď...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama