Silo - že by reálná hrozba?

31. prosince 2015 v 18:31 | Relle |  Literatura


Když Hugh Howey, americký autor fantasy děl, uveřejnil v roce 2011 na Amazonu rozsáhlejší povídku Silo, zřejmě nečekal, že bestsellerem se stane doslova přes noc. Pokračování se dožadoval stále se rozrůstající příliv fanoušků. O pár měsíců později kvůli nadšení čtenářů začal tedy Hugh rozšiřovat svůj text, až se se z něj stala téměř 500 stránková publikace - která je navíc teprve prvním dílem a v tomto postapokalyptickém světě na nás čeká ještě spousta zážitků.


Silo je uzavřený prostor, který čítá téměř patnáct desítek pater, jež pro obyvatele tohoto podzemního sídla představují celý jejich svět. Nevědí, co k tomu vedlo, ale celá země je nyní zamořena toxickými jedy a naděje na přežití se rozhodně nikde venku neskrývá. Po mnoho generací se lidé v silu naučili žít. Mají svůj řád, jehož součástí je mimojiné i občasné vyslání člověka na povrch, kde má za úkol čistit senzory. Tato práce má však pro člověka pouze jeden důsledek - už nikdy se nevrátí do bezpečí. Na povrchu na něj čeká smrt, jíž se nedá uniknout.

Relativní rovnováhu systému zdejšího bytí pomalu začne narušovat probouzející se vlna odporu. Mechanický úsek, který se nachází v nejhlubších patrech, se začne bouřit proti úseku IT, který, byť není vedoucím oddělením, je takřka všemocný a v mnoha ohledech má hlavní slovo. Je ale rozumný nápad rozpoutat vzpouru na místě, z něhož neexistuje cesta ven? Počínání hrdinů sledujeme v pěti částech, které se dále dělí do samostatných kapitol. Nelze říct, kdo je hlavním knižním protagonistou, jelikož podstatných postav se v příběhu nachází hned několik a v popisu se průběžně střídají jejich úhly pohledu na probíhající dění. Jak se vypořádávají s tajemstvími, které si postupně dávají dohromady ze střípků získaných z přísně střežených serverů? Začtěte se a věřte, že nebudete litovat.

Mé hodnocení na Databázi knih je přeparafrázovaně takovéto: Naprosto nepopsatelná. Úžasná. Neskonale neuvěřitelná. Grandiózní! - A přesně taková kniha je. Start pro vás možná bude obtížný, jelikož Hugh Howey má krásný vypravěčský jazyk (tedy, prostřednictvím překladu, znáte to), libuje si v propojování událostí a postav, a proto na nás úvod může působit poněkud těžkopádně. Přečkáte-li však začátek, na popisný styl si zvyknete a budete hltat každou novou větu, kterou autor stvořil, až se náhle objeví konec, a vám nezbude než vzdychat nad tím, jaký skvost jste právě přečetli.

Silo lze číst jako vyvedený postapokalyptický počin, dá se na něj však i nahlížet jako na varování - jak vzdálení jsme od hrůzného scénáře možného konce světa? A skutečně to chceme vědět? Již dlouhou dobu se navíc spekuluje o tom, že případné filmové adaptace by se ujmul Ridley Scott, který natočil například Promethea, Gladiátora, Vetřelce, či nejnovější počin; Marťana. Marťan patří mezi mé nejoblíbenější knihy a vzhledem k tomu, jak věrně se Ridleymu povedlo držet se předlohy a i film pro mě tedy byl zážitkem, srdečně bych uvítala, kdyby stvořil i filmovou verzi Sila - totiž nově stejně tak jedné z mých nynějších nej.

z anglického originálu The Wool přeložil Jiří Engliš,
vydal Knižní Klub v roce 2014, 496 stran, pevná vazba
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama