Syn - Nesbø v podání Petra Kubese

20. prosince 2015 v 17:28 | Relle |  Literatura


Sonny Lofthus býval oblíbeným, příkladným studentem i talentovaným zápasníkem vzhlížejícím ke svému otci. Jednou se chtěl stát policistou jako on. Jeho život se však rozpadl jako domeček z karet, když jeho vzor spáchal sebevraždu a v dopisu na rozloučenou se přiznal k braní úplatků i spojení s kriminálním podsvětím. Pocit zrady dokázal u mladíka utišit pouze heroin, na němž je dnes už dvanáct let závislý. Momentálně "sídlí" v přísně střežené věznici Staten, kam byl uvržen za zločiny jiných. Výměnou za pravidelnou dodávku drog se totiž přizná k čemukoli. Ostatním vězňům slouží jako zpovědník - naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Jednou si však pro odpuštění přijde i někdo, kdo Sonnymu prozradí, že to se smrtí jeho otce bylo trochu jinak. A dosud smířený vězeň se stává nesmiřitelným soudcem odhodlaným k pomstě.


Jakmile uprchne z vězení, využívá Sonny informací nashromážděných za dvanáct let pod zámkem k vystopování každého viného ze smrti jeho otce. Ač Sonny vraždí jako na běžícím páse a člověk by si logicky odvodil, že hlavního hrdinu - vraha si jen sotva oblíbíme, je jedno, jak paradoxně to zní, Sonnymu budeme fandit, moc dobře si budeme uvědomovat, že jedná pouze pro dosažení spravedlnosti a nakonec - ano, vážně si ho oblíbíme.

Je pravda, že Syn, stejně jako všechny Nesbøho knihy (samozřejmě vyjma série o Doktoru Proktoru, která je určena dětem), spadá pod severskou krimi a příběhem nás doprovází ne nijak pěkné brutální vraždy, ovšem Nesbøho znalci tvrdí, že na rozdíl od jeho ostatních kriminálek nejsou vraždy primárním prvkem - ohledně tohoto musím přiznat svou nezaujatost, jelikož já jsem u Nesbøho začínala právě se Synem - a více se věnuje třeba vztahům mezi lidmi.

Nesbøho příběhy jsou kriminálními bestsellery, takže se u nich pochopitelně muselo zkusit, zda budou stejně úspěšné i v audioverzi. Díky audio vydavatelství OneHotBook je českým knižním posluchačům zpřístupněno celkem devět příběhů (k nahlédnutí ZDE) z pera tohoto norského spisovatele, a namluvení Syna, prozatímně nejnovější audio pochoutky, se ujal Petr Kubes.

Nedávno byl rovněž publikován rozhovor s Petrem Kubesem, který si určitě přečtěte, chtěli-li byste trochu hlouběji nahlédnout za nahrávání audioknihy (k přečtení ZDE).

Až se trochu položíme do děje, Petr si nás ihned získá svým umem interpretovat dramatické okamžiky, jichž je v knize spousta. Nesbø je znám díky svým popisům z pohledu postav, jež se za chvíli octnou na prahu smrti, jsou vražděni, a tedy tím, jaké se jim hlavou honí myšlenky a jak se s blízkou smrtí smiřují - tyto momenty jsou díky přednesu ještě vypjatější, až z nich mrazí. Ani hudební složka nás nezklame, děj ohraničuje elektrická kytara a v určitých částech i jakési tikání hodin.

Nemohu posoudit kontrast vývoje Nesbøho jakožto spisovatele, neboť Syn je mým prvním zážitkem. Ale vážně se mi to líbilo! A může za to i audioverze. Poslední dobou sleduji, že se jim začínám oddávat až podezřele často a zřejmě nelze než si nepřiznat, že u mne i přes lásku ke klasice začíná vítězit audio zpracování. A nedivte se mi! Když se mi do cesty pořád staví tak precizní zpracování, právě jakým je i Syn. Doporučuji ho jednak jako knihu, především však jako velice povedenou audioknihu. Jen se přesvědčte, že mám pravdu.

z norského originálu Sonnen přeložila Kateřina Krištůfková, namluvil Petr Kubes,
vydalo OneHotBook v roce 2015, 16 hodin 33 minut
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama