Skutečně vede štěstí k produktivitě?

11. března 2016 v 19:15 | Relle |  Rádoby glosy
Milí jsoucníčci,
někdy mě až samotnou udivuje, jak nesmyslně se dokážu vyjadřovat. Jako třeba právě teď, když jsem se chtěla pustit do třetího z odstavců v prvotní podobě tohoto článku. Wat? Jako vážně? Ponechám to stranou. Jenom mi to prostě tak leze mozkem, že jsem to musela napsat. Ač to pořád nějak neberu.


V září, kdy někdo přetrhl můj jinak docela neutuchající příval slov do okolního jsoucna a všech jsoucníků, ke stopnutí vyjadřování se přidalo i jakési primitivní přesvědčení, že pokud nejsem z danou věcí //naprosto čímkoliv// dostatečně obeznámena a nemám na ni utvořený nějaký objektivismem naplněný názor, nemá cenu pokoušet se vyjádřit. A tím míním i sem. Sem, ač se počítá s tím, že to jsou výhradně "rádoby" glosy. Kdoví proč a kdoví jak se tak stalo.

Avšak právě dnes, kdy jsem naději na opětovné rozkecání se uviděla jemně probliknout - a následně přímo zazářit -, napadlo mě, jak je to vlastně zbytečné snažit se oplývat jistou formou inteligence a pořád se vyjadřovat jenom objektivně, když tohle je prostě blog. A vyjadřuju se prostě já. O tom to je. Ať si objektivně píšou webový magazíny a noviny, ale tady to je fakt jedno. Naopak si dle mého trocha subjektivních keců konkrétních lidí může najít ještě větší přízeň.

Jde o jednu myšlenku, o níž bych ráda prohodila pár slov, s níž nesouhlasím už valnou řadu měsíců, prostudovala jsem ji ze všech stran, ale stále nevidím nejmenší důvod, proč bych její existenci měla brát na vědomí. Je mi jedno, že občas jsou mé názory až tak optimistické, že by se daly považovat snad i za lehce naivní, ale když mi někdo určuje, kdy můžu tvořit, není to trochu moc?

"ŠTĚSTÍ VEDE K PRODUKTIVITĚ, NIKOLIV NAOPAK."
- myšlenka z mně již neznámého TED talku

Nezdá se vám? Je samozřejmě pravda, že když je člověk naplno šťastný, hned by nejraději všude tvořil a zanechával tak stopy své existence na všech místech, kudy jeho jsoucno probleskne, ale říci, že jenom proto, že člověk není šťastný, nemůže v podstatě ani nic dělat, je podle mě nesmysl. Já naopak vím, že když je mi na nic - a není to to lehké "na nic", které hned odpadne, protože to ve skutečnosti není nic vážného, ale když je vám doopravdy na nic - hned je s tvorbou svět hezčí.

Ze začátku to není med. Jelikož v takový náladě se dokopat k nějaké produktivní činnosti - to by se už samo dalo brát jako dost produktivní činnost. Ale když se rozhodnete neutápět se ve špatnejch věcech a aby vám bylo líp, rozhodnete se něco jít dělat, hned prozříte, že je vám líp. Každá malá blbost se stane vaší radostí, protože i když vám bylo hrozně, sebrali jste se a začali něco dělat. A to je snad ještě lepší, než když jste šťastní od začátku!

Tím jsem chtěla říct, že podle mě je ta myšlenka výše na nic. Kdyby se produktivitě oddávali pouze šťastní lidé, tvořilo by jich tolik? A nejde jen o tvoření, jde o každou drobnou prkotinu, která se vám zdá k užitku. Jsou samozřejmě i ti, kteří, když je jim na nic, s tím nic sami nedělají a jen čekají, až to nějak odezní - ale jsme tu i my, co se snažíme s tím něco dělat, a ač jsme se ráno probudili s náladou pod bodem mrazu*, spát jdeme s vnitřím uspokojením. Proto já si přesně myslím opak, který je prý ono "nikoliv" - PRODUKTIVITA VEDE KE ŠTĚSTÍ! Jelikož takhle může být šťastný úplně každý, kdežto dle té TEDové myšlenky pouze ti... no, kteří vlastně šťastní už jsou.

(*To, že jsem napsala, že se se špatnou náladou probudíme nemá nic společného s tím, jako když je nám "na nic" kvůli něčemu vážnějšímu, jak jsem napsala výše. Neprotiřečím si tak ani jinak nepoužívám jako příklady jiný kontexty. To, že jsem napsala, že se s tou náladou probudíme, jsem nemyslela jenom tak, že to ráno je nám na nic prvotně, ale klidně to může být už pokračování předchozích dnů. Chápeme se?)

Takže tvořte, radujte se z každý drobnosti, která se vám povede a nezoufejte, když naopak něco zkazíte. "Pozitivní přitahuje pozitivní a negativní zase negativní" není ani trochu klišé a funguje to tak zatraceně dobře, až nestačíte zírat. Nezapomínejte, že štěstí je jako sněhová koule, která se s každou další trochou nabaluje, a i když vám zrovna není nejlíp, zkuste to na chvíli vzít v úvahu. Hluboké trable jsou složitější, pravda, ale pokud vám vrásky dělají prkotiny, není to zbytečný? Já si totiž teď uvědomuju, jak jsem si tolik věcí v předchozím půl roce mohla užít, kdybych pořád neřešila kraviny - což mi ale nevadí, já si to totiž vynahradím!

Mějte se nádherně a mazejte tvořit! Víte, jak nádherně se pak usíná? S pocitem, že jste něco udělali? A nemusí to být něco velkého. Radost se nabaluje! Pomozte s něčím rodinným příslušníkům, pokuste se něco namalovat, napiště si básničku, vyfoťte pěknou fotečku, hrajte si, klidně i jako dospělí, ukliďte si, udělejte si dobré jídlo, třeba si tajně zatancujte, popřemýšlejte nad okolím a zkuste vzít v úvahu, že na světě vždycky nemusí být špatně. (Znovu opakuji: já vím, že s většími problémy je to složitější. A proto je tak důležité nenechat se hned zadupat maličkostma. Ač přiznávám, ono je v přítomném kontextu občas těžké poznat, co je a není prkotina, jelikož v PRÁVĚ TEĎ je všechno těžší hned obtížné.)

Ale proto ještě s větším důrazem - štěstí je jako sněhová koule! Kdo pořádně nevysledoval, ať si klidně nesouhlasí, ale kdo si všiml, nezbývá mu než souhlasit! A zrovna tady můžu s klidem říct, že mám pravdu :).
Mějte se krásně a užívejte si i ty na první pohled nejstupidnější blbiny, který obvykle dokážou nejvíc.

Loučí se s vámi s nově získanými milými vyhlídkami
Relle
 


Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 12. března 2016 v 7:58 | Reagovat

Hele, piš subjektivně a na všechno kašli. Moje rada. :-) Stejně se vždycky najdou kritici, takže proč se kvůli nim trápit.

Co se úvahy samotné týká... taky jsem se nad citátem zamyslela a nejspíš máš pravdu, že obráceně to dává větší smysl. I když takhle původně to taky není úplně nesmyslné. Když jsme šťastní, vytváříme třeba už jen pozitivní náladu kolem a to taky stačí. Ale když něco produkujeme, tvoříme, může nám to náladu spíš zvednout. Já osobně jsem taky asi nejvýkonnější, když je mi na nic. Teda, jak kdy. Někdy nedělám nic a někdy natruc dělám všechno. Když jsem šťastná, většinou v tom opojení na všechno kašlu a užívám si to své štěstí. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama